Lai pasargātu sevi, savu ģimeni un apkārtējos šajā satraucošajā koronavīrusa Covid-19 globālās pandēmijas laikā, nepieciešams ne tikai ievērot visus veselības organizāciju noteiktos piesardzības pasākumus un pareizi mazgāt rokas, bet atbalstīt savu veselību un stiprināt imūnsistēmu.

  • Vitamīni, kas veicina normālu imūnsistēmas darbību

Vitamīni iedalās divās grupās – ūdenī šķīstošie un taukos šķīstošie. Ūdenī šķīstošie vitamīni, kas palīdz stiprināt imūnsistēmu, ir vitamīns C, B6, B12 un folijskābe (B9).

Lai uzturētu labu imūnsistēmas darbību, ir tikpat svarīgi atbalstīt vispārējo veselību un veicināt pašsajūtu. Vitamīni, kas atbalsta imūnsistēmu, tāpat palīdz uzlabot dažādu orgānu darbību, vispārējo veselību un veicina labu pašsajūtu.

Vitamīns C veicina kolagēna izstrādi organismā, kas savukārt atbalsta kaulu, asinsvadu, skrimšļu un zobu veselību. Tāpat vitamīns C veicina nervu sistēmas darbību, psiholoģiskās funkcijas, aizsargā pret oksidatīvo stresu, mazina nogurumu un nespēku, kā arī uzlabo dzelzs uzsūkšanos. 

Vērtīgi zināt! Kivi, paprika, tomāti, zemenes un apelsīni ir lielisks vitamīna C avots! 

 

B6 vitamīns atbalsta nervu sistēmas darbību, veicina psiholoģiskās funkcijas un sarkano asinsķermenīšu veidošanos, mazina nogurumu un nespēku, kā arī nodrošina hormonu darbības regulāciju.

Vērtīgi zināt! Kartupeļi, banāni, pistācijas un avokādo satur daudz vitamīna B6! 

B12 vitamīns atbalsta nervu sistēmas darbību, veicina psiholoģiskās funkcijas un sarkano asinsķermenīšu veidošanos, mazina nogurumu un nespēku, kā arī nodrošina hormonu darbības regulāciju un ir nepieciešams šūnu dalīšanās procesam.

Vērtīgi zināt! Vitamīns B12 ir atrodams tādās zivīs kā lasis, forele, makrele, siļķe un tuncis! 

Folijskābe veicina normālu asinsradi, aminoskābes sintēzi, atbalsta psiholoģiskās funkcijas, mazina nogurumu un nespēku, kā arī palīdz nodrošināt šūnu dalīšanās procesu.

Vērtīgi zināt! Folijskābi var iegūt, uzturu papildinot ar lēcām, sparģeļiem, spinātiem, brokoļiem un mango! 

 

Savukārt taukos šķīstošie vitamīni, kas palīdz stiprināt imūnsistēmu, ir vitamīns A un D!

A vitamīns palīdz nodrošināt normālu dzelzs vielmaiņu, uztur gļotādas veselību un normālu redzi, kā arī nepieciešams šūnu specializācijas procesam.

Vērtīgi zināt! Vitamīns A atrodams saldajos kartupeļos, burkānos, tuncī un jēra, liellopa un mencas aknās.

D vitamīns palīdz uzturēt normālu kalcija līmeni asinīs, atbalsta kaulu, zobu, skrimšļu veselību un muskuļu darbību, kā arī nepieciešams šūnu dalīšanās procesam.

Vērtīgi zināt! Vitamīnu D ir ļoti grūti uzņemt tikai no ēdiena, tomēr nelielos daudzumos tas atrodams treknās zivīs (lasis, makrele, tuncis), olās, pienā u. c.

«British Medical Journal» publicētajā pētījumā (15.02.2017) ir atklāts, ka cilvēkiem, kam ir samazināts vitamīna D daudzums organismā, regulāri uzņemot vitamīnu D, risks saslimt ar bakteriālu vai vīrusu izraisītu elpceļu infekciju samazinās par 70%! Turklāt vitamīns D var palīdzēt saīsināt slimības norises smagumu un ilgumu. Vitamīna D trūkums organismā ir īpaši izteikts cilvēkiem, kas dzīvo Ziemeļvalstīs, tādējādi ir īpaši svarīgi to uzņemt uzturu bagātinātāju veidā.

Ņemot vērā, ka vitamīns A un D šķīst taukos, ir ieteicams tos uzņemt kopā ar zivju eļļu, kas bagāta ar Omega-3 nepiesātinātajām taukskābēm.

Omega-3 taukskābes atbalsta sirds-asinsvadu sistēmas veselību un redzi, kā arī palīdz uzturēt normālu asinsspiedienu un veicina kognitīvās funkcijas.

 

  • Minerālvielas, ka veicina normālu imūnsistēmas darbību

Ir četras minerālvielas, kas atbalsta imūnsistēmu: cinks, dzelzs, selēns un varš. Šīs minerālvielas ne tikai palīdz uzlabot imunitāti, bet atbalsta vairākas organisma funkcijas, tādēļ ir tikpat nepieciešamas cilvēkam kā vitamīni.

Cinks veicina kognitīvās funkcijas, normālu auglību un reprodukciju, palīdz nodrošināt normālu makroelementu vielmaiņu, ogļhidrātu un taukskābju vielmaiņu, kā arī vitamīna A vielmaiņu, atbalsta kaulu, zobu veselību, sniedz atbalstu redzei, matiem un ādai, uztur normālu testosterona līmeni asinīs, kā arī aizsargā šūnas no oksidatīvā stresa.

Vērtīgi zināt! Cinks atrodams tādos produktos kā austeres, liellopa gaļa, pākšaugi un kaņepju sēklas.

Vairākos pētījumos iegūtie rezultāti norāda, ka cinks spēj mazināt vīrusu izraisītu saaukstēšanās simptomu ilgumu, kā arī bakteriāli izraisītu apakšējo elpceļu infekciju epizodes un biežumu. Tāpat cinkam piemīt pretiekaisuma un antioksidanta īpašības.

Dzelzs palīdz nodrošināt enerģijas ieguves vielmaiņu, veicina sarkano asinsķermenīšu un hemoglobīna normālu veidošanos, atbalsta skābekļa transportēšanu organismā un kognitīvās funkcijas, piedalās šūnu dalīšanās procesā, kā arī samazina nogurumu un nespēku.

Vērtīgi zināt! Spināti, pākšaugi, liellopa gaļas aknas, sarkanā gaļa, ķirbju sēklas un kvinoja ir lielisks dzelzs avots. 

Selēns veicina normālu vairogdziedzera darbību un normālu spermatoģenēzi, aizsargā šūnas no oksidatīvā stresa, kā arī atbalsta matu un nagu veselību.

Vērtīgi zināt! Selēnu var uzņemt, uzturu bagātinot ar Brazīlijas riekstiem, tunci, garnelēm, liellopu un putnu gaļu.

Pētījumā iegūtie dati norāda, ka normāls selēna līmenis asinīs spēj samazināt iekaisumu dažos audos (piemēram, plaušās, zarnās), kā arī var uzlabot elpošanas mehānismu.

Varš atbalsta saistaudu veselību, enerģijas ieguves vielmaiņu un dzelzs transportēšanu ķermenī, veicina nervu sistēmas darbību, normālu matu un ādas pigmentāciju, kā arī aizsargā šūnas no oksidatīvā stresa.

Vērtīgi zināt! Austeres, Šitaki sēnes, saldie kartupeļi, sezama sēklas, Indijas rieksti un lasis ir vērtīgs vara avots.

 

  • Augu ekstrakti imūnsistēmas atbalstam

Ne tikai vitamīni un minerālvielas veicina imūnsistēmas darbību, bet arī dažādi augu ekstrakti. Piemēram, pētījumā atzīts, ka melnais plūškoks (Sambucus nigra) jau izsenis tika lietots tautas medicīnā, lai ārstētu saaukstēšanos, gripu un sinusītu, kā arī ir ziņots par tā pretvīrusu iedarbību. Lai arī plūškoka ogu ekstraktu galvenokārt lieto augšējo elpceļu infekciju ārstēšanai un profilaksei, tomēr tas spēj arī stiprināt imūnsistēmu un aizsargāt pret citām vīrusu, baktēriju un sēnīšu infekcijām, kā arī mazināt trauksmi un migrēnas. Kāda citā pētījumā tika pētīts, vai plūškoka ogu ekstrakts labvēlīgi ietekmē fizisko, īpaši elpceļu, un psiholoģisko veselību cilvēkiem, kas dodas garākos pārlidojumos. Dati uzrādīja, ka cilvēkiem, kas lietoja plūškoka ogu ekstraktu, saaukstēšanās epizodes bija īsāku laiku un vieglākas. Tāpat ir ziņots, ka plūškoka ekstraktam piemīt antibakteriālas, pretvīrusu, antioksidanta, antidiabēta, antidepresanta un imūnmodulējošas īpašības.

Arī ehinācija (Echinacea purpurea) ir viens no efektīvākajiem augiem cīņā pret saaukstēšanos. Pētījumā atzīts, ka ehinācija palīdz samazināt saaukstēšanās epizožu skaitu un ilgumu, kā arī ar papildu medikamentiem ārstējamās saaukstēšanās epizodes. Turklāt ehinācija kavēja vīrusu izraisītas saaukstēšanās un parādīja maksimālu iedarbību uz atkārotām infekcijām. Kopvērtējumā secināts, ka ehinācija ir lielisks līdzeklis saaukstēšanās profilaksei.

Kāds klīniskais pētījums atklāja, ka ehinācijas un plūškoka ekstraktu kombinācija var būt tikpat efektīva gripas agrīnai ārstēšanai kā pretvīrusa zāles!

 

  • Kas vēl palīdz atbalsta imūnsistēmu?

Probiotikas – dzīvās baktērijas, kas plašāk pazīstamas ar to labvēlīgo ietekmi uz gremošanas sistēmu un zarnu traktu. Tomēr pētījumā tika konstatēts, ka probiotikas pozitīvi ietekmē imūnsistēmu un tām var būt ārstnieciska iedarbība uz dažādām ar imunitāti saistītām slimībām, ieskaitot alerģijas, ekzēmu, vīrusu izraisītas infekcijas. Papildu tam probiotikas palīdz samazināt depresijas simptomus un atbalstīt sirds veselību. 

Vērtīgi zināt! Probiotikas ir atrodamas arī raudzētos piena produktos, piemēram, jogurtā un kefīrā! 

L-glutamīns – aminoskābe, kuru organisms spēj ražot dabiski, tomēr paaugstinātas fiziskas un garīgas slodzes apstākļos ķermenis var nespēt to izstrādāt pietiekamā daudzumāL-glutamīns ir svarīga barības viela imūnsistēmas šūnām un leikocītiem jeb baltajām asins šūnām. Šī aminoskābe ne tikai palīdz stiprināt imūnsistēmu, bet arī palielina muskuļu spēku un izturību, paātrina ķermeņa atjaunošanos pēc fiziskas slodzes un veicina proteīna un glikogēna sintēzi muskuļu audos, tāpēc to lieto arī fiziski aktīvi cilvēki.

Pētījumos tika atklāts, ka L-glutamīns var palīdzēt samazināt bakteriālu un vīrusu izraisītu infekciju līmeni!

  

Veselības Pasaule piedāvā vairākus produktus, kas atbalsta imūnsistēmas darbību:  

Atstājiet savu komentāru

Lūdzu, ņemiet vērā: komentāri ir jāapstiprina pirms to publicēšanas.